Pszczoły budzą się; pszczelarze wciąż obawiają się mrozu

PAP
02.03.2014 11:02
A A A Drukuj
W pasiece

W pasiece (Fot. ADAM KOZAK / AGENCJA GAZETA)

Wysokie temperatury, sięgające kilkunastu stopni Celsjusza powodują, że rodziny pszczele budzą się do życia. Małopolscy pszczelarze obawiają się jednak nagłego marcowego ataku mrozu, który mógłby spowodować znaczne straty w pasiekach.
- Już w połowie lutego obserwowaliśmy pierwsze obloty pszczół - mówi Janusz Kasztelewicz, prezes Związku Pszczelarzy Zawodowych i właściciel Gospodarstwa Pasiecznego "Sądecki Bartnik" w Stróżach k. Nowego Sącza.

Jak zaznacza, podczas tak nietypowej, tegorocznej aury, kiedy temperatury na przełomie lutego i marca na południu Polski sięgają kilkunastu stopni Celsjusza, rozwój rodzin pszczelich ulega znacznemu przyspieszeniu, a matki zaczynają składać pierwsze jajeczka, które mają dać początek nowemu, wiosennemu pokoleniu pszczół.

- Bardzo niebezpieczny może być nagły powrót zimy, którego - jak na razie - nie można wykluczyć, mogący spowodować znaczne straty w pasiekach - ostrzega pszczelarz.

Przypomina, że w związku z wcześniejszym ożywieniem, które zapanowało w ulach, pszczelarze powinni zajrzeć do pszczół i sprawdzić, jakim zapasem pokarmu dysponują. Wcześniejsza aktywność to szybsze spożycie przez owady zapasów zimowych. Zapasy te trzeba uzupełnić specjalnym ciastem miodowo-cukrowym.

Jeśli pszczoły nie dokonały pierwszych oblotów - zaznaczył Kasztelewicz - nie należy ich niepokoić niepotrzebnym zaglądaniem do wnętrz uli.

Według niego wiosennych, kompleksowych przeglądów pasiek powinno się dokonywać, gdy pogoda jest stabilna, a temperatura powietrza oscyluje wokół 15 stopni C.

Według danych Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pszczelarstwem w województwie małopolskim zajmuje się ponad 5 tys. osób zorganizowanych w kilku związkach pszczelarskich, a także niezrzeszonych. Utrzymują oni około 80 tys. rodzin pszczelich.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Tematy ważne dla Krakowa
Dzielnice, osiedla
Komunikacja
Uczelnie
Edukacja
Region
Historia
Tematy
Nieruchomości
Praca